ostrov Brač - SupetarOstrov Brač je třetím největším ostrovem v Jadranském moři. Od Šolty oddělen úzkou Splitskou úžinou, od pevniny Bračským průlivem, od Hvaru Hvarským průlivem. Nejvyšším bodem ostrova je Vidova gora, která je současně nejvyšším bodem celého jadranského souostroví. Na ostrově není žádný vodní tok, několik pramenů je jen v blízkosti Bolu. Voda je na ostrov dopravována podmořským potrubím z pevniny.
Ostrov je poměrně hustě obydlen - 13 tis. obyvatel. Je složen hlavně z vápenců, převážná část je krasová (několik jeskyní, hluboké propasti). Důležité místo v hospodářství má již po dvě tisíciletí těžba kamene. Z bračského bílého kamene je postavem Diokleciánův palác, Vídeňský parlament či Bílý dům ve Washingtonu.
Na ostrově se nachází 18 starochorvatských kostelíků z 9. - 12. stol. Stojí většinou na návrších nebo na kopcích, takže je z nich krásný rozhled. Pozoruhodným a vyhledávaným cílem je skalní klášter Blača v jihozápadní části ostrova. Brač je dostupný jak trajektem, tak letecky. 10 km od Bolu ve vnitrozemí ostrova je mezinárodní letiště se sezónním provozem (linka ze Záhřebu, charterové lety cestovních kanceláří) pro menší letadla do 50 cestujících. Hlavní střediska cestovního ruchu na Brači jsou Supetar a Bol, které si ve své nevelké staré části zachovaly typický dalmatský ráz. Půvabný ráz si zachovaly i další obce na Brači: Sutivan, Splitska, Škrip, Pučišća, Povlja, Selce a Milna. Po kliknutí na mapu se vám ostrov zvětší.


ostrov Brač
ostrov Brač
Supetar

Supetar

Supetar oblíbené a rušné letovisko na severní straně ostrova Brač. Původně tu byl jen malý přístav náležející vnitrozemské obci Nerežišća, která byla správním střediskem ostrova. Později se tímto střediskem stal sám Supetar. Městečko je druhým nejdůležitějším střediskem cestovního ruchu na ostrově, leží při hlavní ostrovní komunikaci a je zde trajektový přístav pro spojení s pevninou. Z památek městečku dominuje barokní kostel z 18. století.
Ubytování v kompletně zařízených apartmánech o různém počtu lůžek. Nástupní termíny pátek, neděle, pondělí nebo dle dohody, pobyty jsou nejméně sedmidenní (sedm nocí). Stravování vlastní, v místě jsou k dostání veškeré potraviny, je zde několik samoobsluh a velký moderní supermarket. Stravování je také možné v několika restauracích i přímo na pláži. Pozvolný vstup do moře umožňuje příjemný pobyt i rodinám s malými dětmi, pláže převážně oblázkové (ve vodě drobné kamínky nebo písek) jsou zde sprchy se sladkou vodou. Pláže jsou kryté borovicemi, takže je možné se před sluníčkem schovat do stínu. K dispozici AQUAPARK pro děti a různé další vodní atrakce - motorový člun, vodní lyže atd... Pro mladé pěkná velká diskotéka kousek od pláže. K posezení je i několik cukráren a kaváren.
Výlety z městečka Supetar můžete podniknou do blízkého i dalekého okolí na ostrově. Doporučujeme navštívit Bol, který má ojedinělou krásnou oblázkovou pláž "Zlatni rat", nad ní se tyčí "Vidova gora", z níž je nádherný rozhled a za pěkného počasí jsou vidět i italské Apeniny. Silnice vede až na vrcholek, kde je turistická chata a také plošina pro start rogalistů. Můžete navštívit i skalní klášter Blača na jihozápadní části ostrova a Dračí jeskyni u Murvice na jižním pobřeží.