poloostrov Pelješac - ŽuljanaPelješac je druhý největší poloostrov v chorvatském Jadranu (plocha 348 km2). Leží v jižní Dalmácii na severovýchodě je oddělen od pevniny Neretvanským a Malostonským průlivem. Na jihu a jihovýchodě jej zase odděluje od ostrova Korčula a Mljet Pelješac je až 65 km dlouhý a 3 - 7 km široký. Pelješac se táhne od Stonské šíje na jihovýchodě k mysu Lovište na severozápadě.
Ostrov býval známý výskytem hadů, dnes zde žije fretce podobný živočich, zvaný Promyka Mungo, po staletí regulující stav jedovatých plazů. Pelješac je jediným místem v Evropě, kde volně žijí šakali. Na pobřeží se pěstují mandarinky, mandloně a olivovníky, výnosný je rybolov a pěstování ústřic, které na koupíte ve stáncích při silnici. Na poloostrově jsou klidná rybářská městečka, tiché a malé pláže, velký počet romantických zátok stačí si najít tu svou. Hlavním turistickým střediskem na poloostrově je Orebić naproti ostrovu Korčula živé turistické centrum a dále pak poklidné malé obce a osady Trpanj, Drače, Viganj, Lovište, Viganj, Sreser a Žuljana.
Výlety - vzhledem že jste na polostrově lze podnikat výlety i do dalekého okolí. Dopuručujeme navštívit Orebič i Ston, jako celodenní výlet lze doporučit i Mostar a poutní místo Medžugorje v Bosně a Hercegovině, kde je jedinou překážkou častá fronta na hraničním přechodu.


poloostrov Pelješac
poloostrov Pelješac
Žuljana

Žuljana

Žuljana je malá obec ve stejnojmenné zátoce ve střední části jižního pobřeží poloostrova Pelješac cca. 15km od Stonu. Z hlavního tahu k ní vede silnice která zde končí. Velmi příjemné a klidné místo s krásnou pláží, členitým pobřežím s několika zátokami v okolí a bohatou vegetací. Hlavní pláž je s drobnými oblázky a písečnými úseky vhodná i pro malé děti. Další písečné zátoky jsou dostupné pěšky za posledními domy. V obci je k dispozici několik restaurací, které nabízejí nejen místní speciality. Malý obchod se základními potravinami a večer i pár stánku se suvenýry v místě.