ostrov Ugljan - Čeprljanda, Sušica, PoljanaOstrov Ugljan o ploše 50,2 km2 patří do skupiny Severodalmatských ostrovů, v jejich vnitřním pásu. Leží přímo proti Zadaru, hlavnímu centru Severní Dalmácie.
Vnitrozemí ostrova je hornaté. Se sousedním ostrovem Pašmanem je spojen mostem přes průplav Ždrelac. Původně byla na tomto místě mělčina, v 90. letech 19.stol. byl zde prokopán uzoučký průplav (dal se původně přeskočit!) s nevelkým mostem. Ten byl v nedávné době po prohloubení a rozšíření průplavu nahrazen novým vysokým moderním mostem.
Ugljan se pokládá za jedno z předměstí Zadaru, spojení s pevninou a ostrovem obstarávají trajekty a lodě, přistávající na ostrově v obci Preko. Spoje jezdí ve velmi krátkých intervalech po celý týden a je nejvytíženějším spojem Jadrolinije co do počtu přepravených pasažérů. Obyvatelé ostrova dojíždění do Zadaru za zaměstnáním.
Ostrov patří k nejhustěji sídleným ostrovům na Jadranu. Žije na něm 7600 obyvatel. Olivy jsou od pradávna hlavní plodinou ostrova; je jich tu na 100 tisíc. Dále se pěstují i fíkovníky a vinná réva. Kromě zemědělství je pro ostrov důležitým odvětvím rybolov. Jeho hlavním střediskem je obec Kali.
Východní část ostrova je nižší a členitější, pozvolna se svažuje do moře Zde proto leží všechna sídla ostrova: Ugljan, Lukoran, Sutomišćica, Poljana, Preko, Kali, Kukljica.
Panoramatu přibližně nad středem ostrova vévodí pevnost sv. Michala, která střežila značnou část Benátčany ovládaného jadranského přímoří, včetně odbojného města Zadaru.
Západní část ostrova je obtížně přístupná a neobydlená. Avšak i na ní se najdou krásná místa ke koupání. Z obcí na východě k nim vedou cesty, jako např. z Preka do zátoky Svitala, z Kukljice do zátok Sabuša Mala a Vela. Po kliknutí na mapu se vám ostrov zvětší do nového okna.


ostrov Ugljan
ostrov Ugljan
Poljana

Čeprljanda

Nabízené místo pobytu, Čeprljanda je vlastně předměstím městečka Ugljan na stejnojmenném ostrově. Na některých mapách není vůbec tento název uveden, proto uvádíme pro lepší orientaci pouze městečko Ugljan. Osada je skromným letoviskem, nabízí svým hostům především klid a ticho bez rušného nočního života. Není zde žádná restaurace, která by rušila do pozdních nočních hodin ani hotel. Letovisko je určeno především pro turisty, kteří si chtějí odpočinout od vymožeností turistického průmyslu a strávit nerušenou a klidnou dovolenou. Ostrov je pro české turisty celkem neznámý a turismus jako takový se v této oblasti začíná teprve rozmáhat. Díky větší členitosti pobřeží je zde několik větších i menších malebných zátok s oblázkovými i písečnými plážemi, pěkná je písečná pláž Muline s pizzerií (cca. 10 minut na kole). Můžete navštívit také další pláže na západní neobydlené části ostrova.
Ubytování je v kompletně zařízených apartmánech o různém počtu lůžek. Nástupní termíny pátek, neděle, pondělí nebo dle dohody, pobyty jsou nejméně sedmidenní (sedm nocí). Stravování vlastní, v místě je malý obchod se základními potravinami. Na větší nákup se musí jet nebo jít do Ugljanu (cca. 1,5km). Vedle samoobsluhy je malá tržnice, kde dostanete čerstvé ovoce a různé další domácí produkty (prošek, víno, rakiji…). Čerstvé ryby nejlépe nakoupíte ve vesnici Kali cca. 9Km od Ugljanu. Stravování je také možné v několika restauracích v Ugljanu kam můžete dojít procházkou podél moře. K posezení je zde i cukrárna.
Výlety můžete podniknou na ostrov Pašman (oba ostrovy jsou spojeny mostem) nebo mys Zaglav. Doporučujeme také navštívit letovisko Kukljica či pevnost sv. Michala cca. 6 km pěšky (1hod. 20min) ve středu ostrova.
Sušica

Sušica je malá rybářská osada mezi obcemi Ugljan a Muline, spadá pod obec Ugljan. Klidné tiché místo pouze privátní ubytování a žádné hotely. Malý obchod se základními potravinami je na křižovatce u Muline nebo v Ugljanu 5 minut autem.
Poljana

Poljana je bývalá malá rybářská osada mezi mezi Sutomišćicí a Prekem, spadá pod obec Preko. Klidné tiché místo pouze privátní ubytování a žádné hotely. Vše dostupné je v místě, na větší nákup je třeba zajet do Preka.