ostrov Hvar - Jelsa, Sveta Nedjelja, Jagodna



Ostrov Hvar je nejdelším ostrovem na Jadranu se spoustou vinohradů, olivovníků a levandule, která svými fialovými květy vytváří nádherné koberce. Je také znám svým mikroklimatem s průměrem 2718 hodin slunečního svitu a bujarou subtropickou vegetací, proto také bývá též nazýván chorvatskou Madeirou. Zvláštní půvab mu především dává nepřeberné množství zátok, kde každý najde soukromí a ničím nerušenou pohodu.
Ostrov nabízí množství výletních míst do městeček a osad, z nichž některé již byly založeny před Kristem. Ve staré jeskyni Grapčeva, která se nachází v zálivu Pokrivenik, byly nalezeny zbytky kultury z 3. stol. př.n.l. Nejznámějšími letovisky ostrova jsou Sučuraj, Hvar, Stari Grad, Vrboska a Jelsa. Po kliknutí na mapu se vám ostrov zvětší. Pro jachtaře je namořní mapa zde.


ostrov Hvar
ostrov Hvar
Jagodna

Jelsa

Nabízené místo pobytu, městečko Jelsa se nachází na severním pobřeží ostrova a je zhruba v jeho středu. Na území o rozloze 118km2 s přilehlými osadami má asi 3 800 stálých obyvatel. Původní rybářská osada se stala živým turistickým centrem, které vám může nabídnout nejenom pobyt na pláži, ale také příjemné procházky spletí uliček a starobylých náměstí s nádherným parkem na samém mořském břehu. Díky velké členitosti pobřeží je kolem městečka několik malebných zátok, ve kterých jsou jak oblázkové, tak písečné pláže. Na dvou písečných plážích (Mina a Grebišče) je vhodné koupaní i pro malé děti, je zde mělko a velmi pomalu (cca 400 metrů) se hladina svažuje do hloubky. Další možností je využití vybetonovaných terasových pláží na skalách. Skalnaté pláže jsou zase zárukou naprostého soukromí a nikým nerušeného klidu a ticha. V městečku je spousta kaváren, cukráren, restaurací a samoobsluh. Je zde také tržiště, kde dostanete vše od ovoce přes zeleninu až po levandulový olej včetně suvenýrů.
  Specialitou je také zdejší rybí trh, kde můžete v případě úspěšného lovu místních rybářů zakoupit sardinky, mušle a jiné pro nás exotické pochoutky. V cukrárně RIVA na centrálním náměstí u "Saliho" ochutnáte jednu z nejlepších zmrzlin na Jadranu, která se vyrábí desítky let podle stejné receptury a dědí se z pokolení na pokolení. Večerní procházka světly ozářenou Jelsou za šumění moře bude pro vás skutečně krásným zážitkem.
   Ubytování je v kompletně zařízených apartmánech o různém počtu lůžek. Nástupní termíny pátek, neděle, pondělí nebo dle dohody, pobyty jsou nejméně sedmidenní (sedm nocí). Jelsa má vlastní výbornou pitnou vodu, která pochází z hor a ne z moře (nebo případně podmořského vodovodu z pobřeží) jako na jiných ostrovech. Stravování vlastní, v místě jsou k dostání veškeré potraviny, je zde několik samoobsluh a různých pultových prodejen. Je také možné dohodnout v hotelu Mina polopenzi formou švédských stolů.
  Chleba (kruh - bjeli, polubjeli) podobný naší vece se peče několikrát denně (včetně dalších výrobků - koblihy apod.) v místní pekárně, takže jej dostanete i v pozdních odpoledních hodinách ještě teplý. Stravování je také možné v četných restauracích. Některé již otvírají v šest hodin ráno a jsou otevřeny do pozdních nočních hodin. Je zde několik směnáren (včetně pošty a banky) a také bankomaty přímo v centru, takže si můžete bez problému vyměnit jakoukoliv částku kdykoliv.
  Výlety z městečka Jelsa můžete podniknou do blízkého i dalekého okolí. Doporučuji navštívit město Hvar (do města byla od lodního terminálu Stari Grad vybudována nová silnice s tunelem, který je hlídán kamerovým systémem) dále Stari Grad (založen již r. 385 př.n.l.) a Vrbosku (3km od městečka Jelsa) s mořským kanálem, který se táhne přes celé městečko. Ve vesnici Bogomolje je ještě původní zařízení na výrobu levandulového oleje. Unikátní je také jednoproudý tunel proražený ve skalním masivu na jižní pobřeží nad vesnicí Pitve, přes něj se dostanete do Svete Nedelje a dalších míst, kde se čas již dávno zastavil.




Sveta Nedjelja

Malá vesnička Sveta Nedjelja se nachází na jižní straně ostrova u úpatí hory Sv. Nikola (825m) obklopená vinohrady, ze kterých je to nejkvalitnější hvarské víno - Zlatan plavac a Zlatan otok. Do vesnice se jede úzkým jednosměrným tunelem u Pitve. Tiché klidné zapomenuté místo, kde prozatím končí silnice a doufáme, že to tak zůstane. Do vesničky je od Dubovice (od města Hvaru) vybudována poměrně široká protipožární cesta, tedy jen makadan a na střední části kvůli erozím zpevněná i betonem. Využívána je místními a turisty i když se to nesmí. Je zde skutečná divoká příroda příkré skály, kde u moře najdete absolutní soukromí.




Jagodna

Klidná malá osada Jagodna s několika domy a malým kempem Lili. Vše je schováno pod velikými borovicemi a prakticky ze silnice není osada vidět. Původní vesnička byla pod úpatím hory nahoře přes silnici, zbytek stavení tu slouží jako skladiště pro vinaře. Zde je krásná divoká příroda, bohužel od silnice nahoru poničená požárem před několika lety. Koupání pod strmými skalami je pěkným zážitkem a jsou zde také větší vlny, neboť jižní strana ostrova je na otevřené moře.