ostrov Rab - Barbat, Lopar, Supetarska DragaOstrov Rab patří k severní skupině jadranských ostrovů oblasti Kvarnerského zálivu. Hřeben hory Kamenjak (408m) chrání značnou část ostrova před pustošivými severovýchodními větry z pevniny. Ovzduší je přitom bezprašné, prosycené solemi, tudíž velmi zdravé vyhledávané astmatiky i mimo sezonu. Průměrná teplota letních měsíců je 27 stupňů. Celkový ráz ostrova do značné míry určuje jeho mimořádně příznivé klima. Zimy jsou tu velmi mírné a v létě tu zase nebývají nesnesitelná vedra. 2 500 hodin slunečního svitu za rok je hodnota, kterou nedosahuje mnoho jižněji ležících přímořských míst. Ostrov je kopcovitý, převážně vápencový. Ostrov Rab má bohatou vegetaci, a mnoho historicky cenných architektonických památek. Pobřeží ostrova je na severozápadě a jihozápadě velmi členité, malé zátoky obklopené malebnými skalisky skrývají mnoho krásných malých oblázkových a písčitých pláží.
Ostrov každoročně láká tisíce turistů pro své příznivé středomořské klima a město Rab je uznávaným lázeňským letoviskem. Kromě stejnojmenného starobylého městečka Rab, kterému se ne nadarmo říká malý Dubrovník, leží v různých koutech ostrova sedm obcí : Barbat, Banjol, Palit, Kampor, Mundanije, Supetarska Draga a Lopar.

Výlety můžete podniknout po celém ostrově. Ostrov je hodně členitý a má mnoho zátok. Doporučuji navštívit lázeňské centrum Ráb, které je střediskem ostrova a prohlédnout si velmi zachovalé památky ve městě. Ráb je velmi starobylý, má zachovalé opevnění a uspořádání uliček a domů je téměř stejné jako před několika sty lety. Pro město Ráb jsou charakteristické zvonice jeho kostelů, které v siluetě městečka tvoří návaznou řadu. Přitom v některých případech zůstaly právě jen tyto zvonice, kostely už vzaly dávno za své. Ostrov má velmi pohnutou historii, patřil kdysi Benátské republice, Rakousku, Itálii až nakonec připadl Chorvatsku. Po kliknutí na mapu se vám ostrov zvětší.


ostrov Rab
ostrov Rab
Supetarska Draga

Barbat

Barbat – je vzdálen 4 km od trajektu Mišňjak a 5 km do města Rab. Je to první zelená oáza na ostrově po příjezdu trajektem a nachází se na jižním pobřeží ostrova bezprostředně navazující na Banjol. V okolí se ještě nachází několik zátok, ať již písečných nebo oblázkových s mělkým mořem a dobrým přístupem do vody.
Ubytování je v kompletně zařízených apartmánech o různém počtu lůžek. Nástupní termíny pátek, neděle, pondělí nebo dle dohody, pobyty jsou nejméně sedmidenní (sedm nocí). Stravování vlastní, v místě jsou k dostání veškeré potraviny, je zde několik prodejen a různé kiosky hlavně s pečivem. Můžete také zajet do blízkého města Rab. Stravování je také možné v několika restauracích.
Výlety můžete podniknout do města Rábu, nebo navštívit lokalitu Lopar, jedno z velmi rušných letovisek.
Lopar

Lopar – (přezdívaný San Marino) je vzdáleno 13 km od městečka Rab a od trajektu Mišňjak 23 km. Je to rušné turistiské centrum s množstvím různých atrakcí hlavně pro děti, včetně rušného nočního života.
Hlavní loparské koupání není v zátoce Lopar, ale v sousední zátoce Crnika na východní straně obce. Zde je poměrně široká, 1,5 km dlouhá písečná Rajská pláž (Rajska plaža) se zvolným vstupem do moře. Ideální pro rodinnou rekreaci s dětmi, bezpečné koupání pro malé děti i dospělé neplavce. V okolí se ještě nachází několik zátok, ať již písečných nebo oblázkových s mělkým mořem.Milovníci romantických zákoutí a soukromí najdou dobré podmínky ke koupaní i v malých zátokách mezi skalisky loparského poloostrova a to v jeho širokém oblouku od zátoky Lopar až po Crniku. Vyhledávané jsou zátoky s ffk plážemi Sahara, Stolac atd...
Ubytování je v kompletně zařízených apartmánech o různém počtu lůžek. Nástupní termíny pátek, neděle, pondělí nebo dle dohody, pobyty jsou nejméně sedmidenní (sedm nocí). Stravování vlastní, v místě jsou k dostání veškeré potraviny, je zde 3 samoobsluhy a různé kiosky hlavně s pečivem. Stravování je také možné v několika restauracích i přímo na Rajské pláži. K posezení je zde i větší cukrárna s tradiční zmrzlinou. Doporučujeme navštívit restauraci Lavanda nad hotelovým komplexem s velmi příjemnou obsluhou a nízkými cenami. Přímo ve vodě na Rajské pláži (je tam mělko, tak se musíte kousek projít vodou) je možné si vypůjčit šlapací loďky se skluzavkami, případně se povozit po moři na motorovém člunu nebo na různých nafukovacích atrakcích. Děti se mohou vydovádět v tzv. aqvqparku nebo na vodním tobogánu u kempu San Marino na konci zátoky. Na vodní tobogán nepouštějte děti bez dozoru stalo se zde již několik vážných úrazů.
Výlety můžete podniknout do města Rábu, nebo se i nechat převézt trajektem do Bašky (rušné letovisko) na ostrově Krk.
Supetarska Draga

Supetarská Draga je zemědělská a rybářská obec při stejnojmenné zátoce. Tiché letovisko v severní části ostrova Rábu, 7 km od městečka Rábu. Klidné místo bez kolonád a vymožeností turistického průmyslu. Nejsou zde žádné hotely a ubytování je možné jen v soukromí.
Ubytování je v kompletně zařízených apartmánech nebo samostatných dvoulůžkových pokojích s možností využití kuchyňského koutu. Nástupní termíny pátek, neděle, pondělí nebo dle dohody, pobyty jsou nejméně sedmidenní (sedm nocí). Stravování vlastní, v místě jsou k dostání veškeré potraviny. Stravování je také možné v několika restauracích na nábřeží. Nástupní termíny dle požadavku klientů, pobyty jsou nejméně sedmidenní (sedm nocí). Koupaní je možné v několika okolních zátokách, převážně písčité. Velká zátoka Supetarská Draga je výborné kotviště, zvláště pak v malé zátoce Dumići. Dobré jméno si získal zdejší jachtařský přístav - marina, který je v provozu již 17 let. Toto místo doporučujeme i pro majitele člunů, kotviště je vzdáleno cca. 100 metrů od domu.
Výlety můžete podniknout např. do města Rab nebo na nejvyšší vrchol ostrova Kamenjak (408m). Významnou památkou je kostel sv. Petra, původně součást benediktinského, dnes již neexistujícího kláštera. Je to nejvýznamnější raně románská památka v oblasti Kvarnerského zálivu. V jeho oddělené zvonici je nejstarší zvon na chorvatském přímoří (konec 13. stol.). Na pobřeží směrem k Loparu je zajímavý starý klášterní vodní mlýn.